Prieš pusvalandį išgėrėte bokalą alaus, manote, kad esate blaivus – važiuojate namo. Jus sustabdo policijos pareigūnai. Paprašo pasitikrinti blaivumą alkotesteriu. Suvokiate, jog alkotesterio parodymai gali būti Jums nepalankūs, nes greičiausiai balansuojate ant 0,39 – 0,50 promilių ribos. Prieš atlikdamas lemtingą „pūtimą” įvertinkite tai, kad žmogaus organizmas per valandą išvalo apie 0,1 – 0,15 promilės alkoholio, o esant dideliam stresui – iki 0,3 promilės.


 

Jei įtariate, jog alkotesterio parodymai Jums gali būti nepalankūs – siekite išlošti laiko:

  • Nurodykite, kad nesenai suvalgėte saldainį su alkoholiu (arba gėrėte alkoholio), todėl jei dabar pūsite į alkoholio matuoklį – parodymai gali būti neobjektyvūs. Kadangi pareigūnai tai žino, greičiausiai skirs ~ 20 minučių pertrauką, kad „saldainio“ poveikis išgaruotų. Ką tik išlošėte 20 minučių.
  • Pareigūnams nesutinkant ir pareikalavus papūsti į alkotesterį – pateikite aukščiau minėtus atsikirtimus (dėl galimo matavimo prietaiso neobjektyvumo), nurodykite tai protokole, sutikite papūsti į alkotesterį praėjus nemažiau kaip 20 minučių (esą „saldainį“ suvalgėte ką tik prieš sustabdymą).
  • Prieš pučiant į alkotesterį pasiteiraukite pareigūnų ar alkotesteris sukalibruotas, kada sukalibruotas bei paprašykite uždėti naują antgalį, jei įtariate, jog antgalis nepakeistas. Paprašykite pareigūnų nurodyti kokia yra alkotesterio matuoklio paklaida (promilėmis) bei pateikti sertifikatą kada pareigūnai buvo apmokyti kaip naudotis alkoholio matuokliu. Šie „žaidimai“ pareigūnams nepatiks (tikėtina), tačiau taip išlošite dar šiek tiek laiko.
  • Be to – dar prieš pūsdamas galite apskritai pareikšti nepasitikėjimą alkoholio matuokliu ir reikalauti ištirti kraują ligoninėje. Nuvykimas į ligoninę ir kraujo paėmimas užtruks nemažiau kaip 30 – 40 papildomų minučių, o gali išsitęsti ir iki 2 valandų. Atminkite, kad su kiekviena uždelsta minute Jūsų alkoholio kiekio koncentracija kraujyje mažėja (organizmas per valandą išskaido apie 0,1 promilės, o sustabdžius policijos pareigūnams apie 0,2 – 0,3 promilės t.y. dėl patiriamo streso blaivėjate kas minutę).
  • Papūtus į alkotesterį ir alkotesteriui parodžius Jums nepalankų rezultatą – Jūsų pagrindinis tikslas tampa kuo daugiau ir kuo didesnių abejonių alkotesterio parodymų tikrumu sukėlimas. Administracinėje ir baudžiamojoje teisėje galioja principas – in dubio pro reo – visos abejonės aiškinamos kaltinamojo naudai, taigi Jums nereikia įrodyti, kad esate nekaltas, Jums tereikia įrodyti, kad negalite būti pripažintas neabejotinai kaltu remiantis turimais duomenimis.
  • Taigi išsikvieskite kitą policijos ekipažą. Greičiausiai dėl priežasties „noriu pakartotinai pasitikrinti blaivumą“ Jums niekas neleis pūsti į alkotesterį antrą kartą, tačiau nurodžius priežastį – „girtas, agresyvus žmogus, kabinėjasi prie kitų žmonių“ – pareigūnai sureaguos operatyviai ir atvyks per 20 minučių (Jei iškvietime nurodoma, kad negresia pavojus sveikatai ar gyvybei, iškvietimas priskiriamas C kategorijai ir pareigūnai turi sureaguoti per 50 minučių, bet jei toks pavojus gresia – per 20 minučių), tuomet prašykite pakartotinai papūsti į alkotesterį dėl „girto asmens pasirodymo viešojoje vietoje“. Šie veiksmai teisme gali Jus išgelbėti, kita vertus – jei alkotesterio parodymai bus iš esmės identiški – atsakomybės neišvengsite. (Iš teismų praktikos – nuvykimas į gydymo įstaigą, kur nustatoma, jog iš tikrųjų neesate toks apsvaigęs kaip “pasirodė” alkotesteriui teismų paprastai nepripažįstamas tinkamu pateisinimu ir asmuo vis tiek yra laikomas kaltu dėl padaryto pažeidimo)

 

Nuobauda už melagingą iškvietimą (niekas nedraudžia policijai įskųsti save patį), yra įspėjimas arba bauda nuo 90 iki 200 Eur (ANK 493 straipsnio 1 dalis), tačiau tai niekis palyginti su tuo, jog turite galimybę išsaugoti teisę vairuoti transporto priemonę (jei pavyks sukelti reikšmingų abejonių alkoholio matuoklio patikimumu) ir išvengti bent 300 Eur baudos už vairavimą neblaiviam. Be to dėl melagingo policijos iškvietimo – baudžiant pirmą kartą net ir skiriant baudą bus skiriama pusė minimalios baudos (~45 Eur). (Melagingas iškvietimas gali būt tuo aspektu, kad kitų žmonių prie kurių kabinėjotės tiesiog nebuvo (tačiau tai irgi reikia įrodyti policijos pareigūnams, o ne Jums, todėl ir siūlome savanoriškai neprisipažinti dėl melagingo iškvietimo))

Jei jaučiate, kad Jūsų apsvaigimo laipsnis nėra lengvas
arba esate užtikrintas, kad atsakomybės išvengti nepavyks –
tokiu atveju skaitykite įrašą „Ką daryti, kad išsaugotumėte teises“.

 

Tai buvo www.LaimėtaByla.lt įrašas.
Jei šis įrašas Jums buvo naudingas, pravartus ar suteikė kitokios realios ar potencialios naudos,
kviečiame mus rekomenduoti bei naudotis mūsų paslaugomis.

Susiekti galite telefonu +370 658 03 990 ar el. paštu [email protected]