Vairavote išgėręs. Reidas. Jūs sustabdomas.
Prie Jūsų priėjęs pareigūnas paprašo pateikti dokumentus. Pateikiate.
Pareigūnas įtardamas, kad esate neblaivus pakviečia pasitikrinti blaivumą. Ką daryti?

Prieš dėstydami toliau nurodomą tekstą įspėjame, kad nepateisiname neatsakingų ir visai visuomenei (ypač tėvams, motinoms ir vaikams) grėsmę keliančių girtų ir apsvaigusių vairuotojų. Mes visi norime kelyje (ir pakelėse (įskaitant ir viešojo transporto stoteles) jaustis saugiai, todėl negalėdami toleruoti tokio laipsnio neatsakingumo, kuris gali sukelti itin skaudžias ir ilgalaikes pasekmes, visiškai pateisiname ir palaikome valstybes taikomas griežtas priemones neblaiviems vairuotojams.

Tuo pačiu pažymime, jog egzistuoja atskiri atvejai, kai padaryta žala yra formali ir niekas išskyrus patį vairuotoją dėl padaryto teisės pažeidimo nenukentėjo. Vienas iš bausmės tikslų yra reabilituoti asmenį, o tam, kad asmuo būtų reabilituotas nevisada būtina jam sukelti maksimaliai sunkius padarinius, ypač, jei pažeidimas padaromas pirmą kartą. Būtent į tokias situacijas pakliuvusiems asmenims ir skiriamas šis įrašas.


Taigi – ką daryti?

Pirmiausia įvertinkite savo blaivumą. Jūs turite teisę:

a) nurodyti policijos pareigūnui, kad nesenai išgėrėte alkoholio (bokalą alaus prieš pat pradėdamas vairuoti), todėl alkotesterio parodymai bus klaidingi – taip išlošite maždaug 20 minučių iki pareigūnas pakartotinai pakvies pasitikrinti blaivumą.

b) atsisakyti pūsti į alkotesterį ir pageidauti iškart važiuoti į ligoninę išsitirti kraują (kol nuvyksite į ligoninę ir bus atliktas kraujo tyrimas praeis tarp 40 – 120 minučių);

c) Be to turite teisę bet kuriuo momentu atsisakyti tikrintis blaivumą (tokiu atveju iš Jūsų nebus konfiskuotas automobilis, tačiau teises prarasite apytikriai 2 metams ir 4 mėnesiams).

Teisę atsisakyti tikrintis blaivumą turite bet kuriuo metu –
tiek po to, kai paprašėte pirmųjų 20 minučių,
tiek prieš pat leidžiant atlikti kraujo tyrimą gydymo įstaigoje.
Kol Jūsų blaivumas nepatikrintas – itin apdairu būtų bent preliminariai įvertinti
savo girtumo laipsnį ne policijos turimomis priemonėmis.

Jei Jūsų neblaivumas viršys 1,5 promilės – Jums bus taikoma baudžiamoji atsakomybė (itin griežta atsakomybė – didelės baudos, teisių atėmimas, teistumas bei automobilio konfiskacija), jei neblaivumas bus iki 1,5 promilės (arba jei atsisakysite tikrintis blaivumą) – Jums bus taikoma tik administracinė atsakomybė (švelnesnė atsakomybės forma – išsaugosite automobilį nuo konfiskacijos, gausite simbolinę baudą (1000 – 2000 Eur) bei prarasite teises maždaug 2,5 metų).

Taigi per išloštą laiką – prieš pūsdami į policijos alkotesterį patikrinkite blaivumą savo turimu alkotesteriu, kad bent preliminariai žinotumėte tikėtiną rezultatą (Turėkite omenyje, kad per valandą organizmas išskaido apytikriai 0,1 – 0,15 promilės, o didelio streso atveju – iki 0,3 promilės alkoholio).


 

Nuo 2017-01-01 įsigaliojo naujasis Administracinių Nusižengimų Kodeksas, kuris panaikino galimybę prašyti grąžinti teises praėjus pusei bausmės termino bei sugriežtino atsakomybę už vairavimą neblaiviam. Be to paraleliai įsigaliojusieji LR baudžiamojo kodekso pakeitimai numatė, kad vairuotojams, kurių neblaivumas viršija 1,5 promilės taikoma nebe administracinė, o baudžiamoji atsakomybė
(LR Baudžiamojo kodekso 281 straipsnio 7 dalis).

Baudžiamosios atsakomybės taikymas aktualus 2 aspektais:

1. Jus nuteisus dėl konkretaus LR baudžiamojo kodekso straipsnio pažeidimo įgysite teistumą, o tai reiškia, jog artimiausiuose Seimo ar Savivaldybės (Mero) rinkimuose Jūsų startinė pozicija bus silpnesnė nei neteistų kandidatų. Taip pat tai reiškia, jog artimiausius 3 – 5 metus turėsite elgtis itin apdairiai, nes teismai turės išankstinį nusistatymą, jog esate linkęs nusižengti įstatymams (to pasekoje už padarytus nusižengimus taikys griežtesnę atsakomybę ir didesnes baudas).

2.  Be to Jums gali būti skirta nuo 2 500 iki 100 000 Eur dydžio bauda (50 – 2 000 MGL – pagal LR BK 47 straipsnio 3 dalį) su transporto priemonės konfiskacija. Teisybės dėlei būtina paminėti, kad nuo baudžiamosios atsakomybės galite būti atleistas pagal laidavimą (formalaus teistumo neįgysite, tačiau Jūsų byloje bus įrašas apie atleidimą nuo baudžiamosios atsakomybės), tačiau

3. Net ir atleidus Jus nuo baudžiamosios atsakomybės, Jums bus pritaikytos baudžiamojo poveikio priemonės, iš kurių aktualiausios yra ne teisės vairuoti atėmimas ar iki 6250 Eur siekianti įmoka į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą (įmokos dydis svyruoja tarp  5 – 125 MGL arba tarp 250 – 6250 Eur), o būtent – transporto priemonės, su kuria padarytas pažeidimas, konfiskacija.

4. Taigi taikant baudžiamąją atsakomybę (ar netgi nuo jos atleidus) transporto priemonės konfiskavimo paprastai neišvengsite, kaip ir neišvengsite neigiamai Jus charakterizuojančio įrašo apie padarytą nusižengimą savo bylos istorijoje bei bent 3000 Eur dydžio finansinės netekties.

Teismų praktikoje net ir atleidžiant asmenį nuo baudžiamosios atsakomybės, transporto priemonės konfiskuojamos praktiškai kiekvienu atveju. Vienintelė gynyba – transporto priemonė priklausė ne vairuotojui (pasiėmėte tėvų ar draugės automobilį be draugės ar tėvų žinios ir leidimo) ir teisme savininkas sugebės įrodyti, kad transporto priemonę vairuotojas pasiėmėte iš esmės savavališkai. Be transporto priemonės konfiskacijos taip pat iš esmės kiekvienoje byloje nurodoma sumokėti įmoką į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą   (paprastai apie 3000 Eur) bei vidutiniškai 2 metams atimama teisė teisė vairuoti transporto priemones.

Kokie kiti pasirinkimai

Jūs taip pat turite teisę atsisakyti pasitikrinti blaivumą. Tokiu atveju išsaugosite automobilį, tačiau prarasite teisę vairuoti (teismų praktikoje už atsisakymą tikrintis blaivumą paprastai skiriamas 2,5 metų teisių atėmimo terminas) ir sumokėsite šiek tiek didesnę baudą (paprastai apie 1500 Eur) nei už vairavimą esant lengvam girtumui. Atsisakius pasitikrinti blaivumą (ar apsvaigimą nuo psichiką veikiančių medžiagų) grės bauda nuo 1 000 iki 2 000 Eur bei teisės vairuoti atėmimas nuo 1 iki 4 metų (ANK 422 straipsnio 7 ir 9 dalys), tačiau ir šioje vietoje yra galimybės pasiekti, kad Jums būtų skiriama švelniausia sankcija, tereikia tinkamai formuoti savo gynybinę poziciją – šį klausimą galite patikėti www.LaimėtaByla.lt teisininkams.

Tuo tarpu, jei esate užtikrintas, kad Jūsų neblaivumas nesiekia 1.5 promilės, labiau verta bus pasitikrinti blaivumą ir siekti, kad būtų paskirta kuo švelnesnė nuobauda. Kaip tą padaryti nurodėme kitame straipsnyje. (Iš mūsų praktikos – jei asmens neblaivumas siekia iki 1 promilės – teisių atėmimo terminą galima sutrumpinti iki 6 mėnesių, nors įstatymas numato minimalų 1 metų teisių atėmimo terminą)


 

Apibendrinant:

  • Bendra taisyklė administracinių nusižengimų bylose – jei niekam nepadarei žalos ir neblaivumas neviršija 1.50 promilės, automobilio konfiskacija nebus taikoma. Tikėtina, jog pavyks atsipirkti teisių atėmimu vienerių metų laikotarpiui (arba su LaimėtaByla.lt teisininkų pagalba – dar trumpesniam laikotarpiui) bei 500 Eur nesiekiančia bauda.
  • Jei neblaivumas viršija 1.50 promilės – automobilio konfiskacija bus taikoma, kartu prieš Jus pradedant ir baudžiamąjį procesą su visais iš to išplaukiančiais padariniais (teistumas, didelė bauda, automobilio konfiskacija, teisių atėmimas apytikriai 2 metams). Galimybė to išvengti – atsisakyti tikrintis blaivumą, tačiau ir šis pasirinkimas turi savo kainą – greičiausiai keliems metams bus atimtos teisės ir turėsite sumokėti iki pusantro tūkstančio eurų siekiančią baudą, todėl prieš priimant tokį sprendimą rekomenduojame iš anksto pasikonsultuoti su www.LaimėtaByla.lt teisininku.
  • Svarbu pažymėti, kad konfiskuojant transporto priemones, teismui neturi reikšmės jos kaina. Tuo tarpu, jei vairuojamos transporto priemonės vertė 10 000 – 20 000 tūkstančių eurų, pigiau bus susimokėti baudą ir atsisakyti tikrintis blaivumą.
  • Be to – net iš Jūsų ir atėmus teisę vairuoti transporto priemones, Jūs išsaugosite automobilį. Už vairavimą neturint teisių automobilis nebus atimamas ar konfiskuojamas, tuo tarpu papuolus pakartotinio reido metu (BLAIVAM) už vairavimą neturint teisės vairuoti transporto priemonės atsipirksite bauda, kuri sieks nuo 450 iki 700 Eur (realiausias tikėtinas baudos dydis bus – 225 Eur t.y. pusė minimalios baudos) (ANK 424 straipsnio 3 dalis).

Pažymime, jog visi aukščiau minėti padariniai išplaukia iš to,
kad automobilį vairavo stipriai (virš 1.5 promilės) apgirtęs asmuo.
Saugokite save ir kituspavartoję alkoholio – naudokitės taksi paslaugomis.

Tai buvo LaimėtaByla.lt įrašas.
Jei šis įrašas Jums buvo naudingas, pravartus, ar suteikė kitokios apčiuopiamos arba potencialios naudos,
kviečiame mus rekomenduoti (like’inti) ir naudotis mūsų paslaugomis.