SITUACIJA:
Jūs ir Jūsų verslo partneris pasirašėte darbų atlikimo (rangos) sutartį.
Atlikus darbus paprašėte savo atsiskaityti, tačiau Jūsų partneris (nuo šiol – Oponentas) nurodė, jog visai kitaip įsivaizdavo praktinį išpildymą, todėl liepė visą projektą perdaryti arba pagrąsino apskritai neatsiskaityti ir nusisamdyti kitą specialistą, o iš Jūsų prisiteisti negautas pajamas bei kito specialisto samdymo išlaidas.
Ką daryti? Darbai juk atlikti tinkamai – kaip ir sutarėte sutartyje.
Oponentas tuo tarpu ieško priekabių ir neesminių smulkmenų, kad tik galėtų išvengti atsiskaitymo.
Jūs – svarstote galimybę kreiptis į teismą ir prisiteisti reikalaujamas sumas, taigi aptarkime su tuo susijusius aspektus
Kokias rizikas turėtumėte įvertinti prieš pradėdami ginčą teisme:
1) LAIKAS.
Šis, kaip ir daugelis kitų ginčų greičiausiai iš esmės būtų sprendžiamas tik teisme. Teisme Jūs pateiktumėte savo poziciją, oponentai – savo, teisėjas aiškintųsi aplinkybes ir spręstų kas teisus. Sprendimą priimtų per laikotarpį nuo 6 iki 18 mėnesių.
Paprastai pirmosios instancijos teismo sprendimu Šalys nepasikliauja, todėl laukia apeliacija, tai prideda papildomus 5 – 12 mėnesių vien kol byla būna pradedama nagrinėti iš esmės apeliacinėje instancijoje nagrinėti.
Ir netgi po apeliacijos yra galimybė papildomai pasiginčyti kreipiantis į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą su 1) Kasaciniu skundu arba 2) prašant Procesą atnaujinti ir peržiūrėti byloje priimtus sprendimus. Taigi prie minėtų laikotarpių papildomai pridėkime dar bent 8 mėnesius (vien kasacinio skundo surašymui skiriama 3 mėnesiai).
Reziumė – šis ginčas gali būti išspręstas per 6 arba 36 mėnesių laikotarpį, jei Šalys eigoje nesudarys taikos sutarties.
2) TEISMINĖS IŠLAIDOS.
Teisminės išlaidos taip pat sudarys reikšmingą sumą viso bylos nagrinėjimo metu. Greičiausiai pretenduosite į tai, kad visos Jūsų atstovui sumokėtos sumos būtų išieškotos iš Jūsų oponento – tuomet atstovo paslaugos kainuos bent pusantro karto brangiau nei galėtų.
Jei nuspręsite, jog bylą teisme turėtų vesti advokatas, kiekvienas teismo posėdis Jums papildomai atsieis bent 100 Eur, tačiau didžiausias sumas sudarys parengti procesiniai dokumentai. Ir nors už parengtus procesinius dokumentus būsite sumokėjęs nemažą sumą, yra tikimybė, kad Jūsų oponentas teismo proceso metu praras visą turėtą turtą ir negalėsite susigrąžinti ne tik savo skolos (pagrindinio reikalavimo), tačiau ir visų papildomų į teismo procesą investuotų sumų, kad atgautumėte pagrindinę skolą (atstovavimo išlaidos, žyminis mokestis ir kt.). Taip pat negalima atmesti galimybės, kad Jūs pralošite bylą ir tuomet turėsite atlyginti ne tik išlaidas savo atstovui, tačiau ir Jūsų oponento patirtas bylinėjimosi išlaidas.
3) STRESAS.
Tai yra vienas iš neišvengiamų su teismo procesu susijusių padarinių. Teismo procesas nėra visiškai aiškus – kiekviena šalis įrodinėja savo aplinkybes ir stengiasi įtikinti teisėją, o ne byloje nustatyti faktinę tiesą. Teisėjai, beje, nėra visažiniai, kartais daro klaidų, kartais nėra susipažinę su aktualia aukštesniųjų teismų formuojama praktika, todėl visada yra galimybė bylą pralošti „lygioje vietoje“ ir tuomet teliks tikėtis, kad apeliacinė instancijas ištaisys pirmosios instancijos teismo klaidas.
Taigi teismo procesas neretai veikia „ruletės“ principu – pateikiate dokumentus ir tikitės geriausio, tačiau nesate garantuotas, kad teismas sutiks su Jūsų pateikiama įvykių interpretacija.
Įvertinus išdėstytą, jog:
- Teismo procesas gali trukti ne vienerius metus, kol kita šalis galiausiai bus įpareigota vykdyti teismo sprendimą;
- Teisminės išlaidos gali sudaryti reikšmingą ginčo sumą (priklausomai nuo bylos tipo ir aplinkybių – paprastai tarp 500 – 5000 Eur);
- Viso teismo proceso metu tikėtina patirsite didelį stresą, ypač, jei ginčo pinigų suma su bylinėjimosi išlaidomis Jums nėra maža.
peršasi išvada, jog geriausias (ir greičiausias) ginčo sprendimo būdas nėra tiesus kelias į teismą.
Geriausia – situaciją (ir pagrindinius argumentus) tarpusavyje išsiaiškinti iki teismo proceso pradžios, o teismo procesui palikti tik neišvengiamus formalumus.
Todėl štai keli punktai nuo ko reikėtų pradėti siekiant maksimaliai suvaldyti rizikas:
- Kreipkitės į kvalifikuotus teisininkus ir pasikonsultuokite dėl tolesnių veiksmų;
- Investuokite į kokybiškos pretenzijos parengimą. Jei Jūsų oponentas rimtai vertina situaciją greičiausiai sulauksite atsakymo (atsikirtimo) į pretenziją. Pretenzijose (ir atsikirtimuose į jas) paprastai išdėstomi pagrindiniai argumentai, kuriais Šalys remiasi (ar ketina remtis) teisme, taigi apsikeitimas pretenzijomis sukuria didesnį teisinį aiškumą ir palengvina galimybes įvertinti perspektyvią bylos baigtį teisme;
- Įvertinus potencialias Šalių pozicijas (ir argumentus) galima bandyti neteisminiu keliu ieškoti paprastesnio, greitesnio ir pigesnio sprendimo iš situacijos.
Kokybiškai parengta pretenzija Jums ne tik leis sutaupyti ilgus bylinėjimosi mėnesius, tačiau ir reikšmingas pinigų sumas – juolab, kad pretenzijos parengimas paprastai kainuoja pigiau nei ieškinio parengimas. Be to – po apsikeitimo pagrindiniais argumentais Jūsų oponentas gali „užsinorėti“ ginčą išspręsti taikiai, be teismo įsikišimo.
Tai buvo LaimėtaByla.lt įrašas.
Jei šis įrašas Jums buvo naudingas, pravartus ar suteikė kitokios realios ar potencialios naudos,
kviečiame mus rekomenduoti bei naudotis mūsų paslaugomis.
Susiekti galite telefonu +370 658 03 990 ar el. paštu [email protected]
Palikti komentarą