Taigi – Jūs apkaltintas už tai, kad atlikote veiksmus būdamas apsvaigęs (pvz. vairavote apsvaigęs). Kaip gintis?

Pirmiausia – ginčijant apsvaigimą patvirtinančius dokumentus bei patį apsvaigimo buvimo faktą.

Atsakomybės kilimo prasme yra esminis skirtumas tarp narkotinių medžiagų vartojimo fakto nustatymo ir apsvaigimo fakto nustatymo. Netgi nustačius narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartojimo faktą, nevisada galima daryti vienareikšmišką išvadą, kad asmuo yra faktiškai apsvaigęs t.y. kai kuriais atvejais galima teigti, jog vartojimas nereiškia apsvaigimo.


 

Atitinkamai – skiriasi ir atsakomybė už psichiką veikiančių medžiagų vartojimą ir už buvimą apsvaigusiam:

1. ANK 71 straipsnis numato, jog narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartojimas be gydytojo paskyrimo <…> užtraukia baudą nuo trisdešimt iki vieno šimto penkiasdešimt eurų. (Taigi baudos ribos – 30 – 150 Eur)

2. ANK 422 straipsnio 6 dalis numato, jog transporto priemonių vairavimas, kai tai daro apsvaigę nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų asmenys, užtraukia baudą vairuotojams nuo trijų šimtų iki aštuonių šimtų šešiasdešimt eurų. (Taigi baudos ribos 300 – 860 Eur bei teisės vairuoti atėmimas nuo 1 iki 4 metų

3. ANK 428 straipsnio 8 dalis numato, jog dviračių vairavimas, vadeliojimas ir jojimas, kai tai daro neblaivūs (daugiau negu 1,5 promilės) ar apsvaigę nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų asmenys, vengimas pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo, užtraukia baudą nuo 150 iki 200 Eur, tuo tarpu ANK 428 straipsnio 7 dalis atsakomybę už lengvą apsvaigimą ar lengvą neblaivumą (ne daugiau kaip 1,5 promilės) numato švelnesnę – bauda nuo 80 iki 150 Eur.


Atminkite, kad apsvaigimą įrodyti turi policija,
o Jūs – neprivalote įrodyti, kad buvote blaivus –
turite tik iškelti pakankamai abejonių dėl Jums pateikto kaltinimo pagrįstumo.


Asmens pripažinimą apsvaigusiu reglamentuoja keletas teisės aktų (juos rasite straipsnio pabaigoje). Pirmąjį iš jų pavadinkime Nutarimu Nr. 1 – jis reglamentuoja kas turėtų imtis iniciatyvos nustatyti asmenų neblaivumui (girtumui). Nutarime Nr. 1 nurodoma, jog asmuo gali būti arba apsvaigęs – dėl psichiką veikiančių medžiagų poveikio arba – neblaivus dėl alkoholio kiekio kraujyje. Paprastai asmenys jų apsvaigimo ar blaivumo būklės ištyrimui turi būti pristatyti per valandą po nušalinimo nuo transporto priemonės vairavimo (Nutarimo Nr. 1 – 9 punktas)

Antrąjį iš teisės aktų pavadinkime – Nutarimu Nr. 2 – jis reglamentuoja kaip turėtų būti nustatomas apsvaigimas. Nutarimas Nr. 2 nurodo, jog alkoholio kiekis (ir faktinis neblaivumas) nustatomas atliekant būtent kraujo tyrimą (Nutarimo Nr. 2 – 8.1 papunktis). Apsvaigimui nustatyti turi būti imama IR kraujo IR šlapimo (Nutarimo Nr. 2 – 9.1 papunktis), be to paimtos medžiagos turi būti ištirtos ne vienu, o bent dvejais tyrimo metodais.

Praktinė reikšmė yra tokia – Policija siųsdama asmenį ištirti nevisada nurodo atlikti abu tyrimus (biudžeto trūkumas), o dažnai nurodo atlikti tik vieną iš jų (ir netgi ne kraujo, o būtent šlapimo tyrimą). Po šlapimo tyrimo asmeniui paprastai inkriminuojamas nusikaltimas, TAČIAU – faktinį apsvaigimą gali parodyti tik kraujo tyrimas, tuo tarpu šlapimo tyrimas gali padėti nustatyti tik vartojimo faktą.

Vartojimo fakto nustatymas neleidžia daryti neabejotinos išvados dėl asmens apsvaigimo, nes tam tikrų narkotikų pėdsakai žmogaus organizme išsilaiko nuo 12 iki 40 dienų (kokainas), tuo tarpu faktinis apsvaigimas paprastai trunka vos keletą valandų, tačiau į šias detales, neesant pastabaus atstovo, nevisada atkreipiamas dėmesys (tokio pastabumo kartais trūksta netgi advokatais patapusiems prokurarams).

 

Taip pat tikrinant asmens neblaivumą ir apsvaigimą bendrai vertinama asmens būklė specialistui siekiant susidaryti įspūdį ar asmuo gali būti laikomas apsvaigusiu: (Įspūdis nėra patikimas įrodymas ir visais atvejais gali būti ginčijamas teisminio proceso metu – vienam gydytojui Jūs galite pasirodyti blaivas, tuo tarpu kitam – priešingai)

  1. Vertinamas iš burnos sklindantis alkoholio kvapas;
  2. Neadekvati elgsena,
  3. Nerišli kalba,
  4. Nekoordinuoti judesiai.

Neblaivumui nustatyti gali būti panaudoti ir kai kurie „tradiciniai“ metodai – asmens sugebėjimas eiti tiesia linija pėda po pėdos bei asmens gebėjimas stovint pirštu pataikyti į nosies galą (užsimerkus/atsimerkus) – tai taip pat nurodyta Nutarime Nr. 2.

Įstatymas numato konkrečias taisykles ir ribas tik nustatant asmenų neblaivumą,
tačiau nustatant apsvaigimo laipsnį visiškai neturi reikšmės ar jūs esate vos vos apsvaigęs
ar apskritai nesiorientuojate aplinkoje.
To pasekoje teismui individualizuoti bausmę ir parinkti švelnesnę atsakomybės formą tampa sudėtinga.


KAIP GINTIS NUO KALTINIMO, JOG ESATE APSVAIGĘS:

Taigi policijai Jus apkaltinus apsvaigimu nuo alkoholio ar psichiką veikiančių medžiagų,
siekdamas maksimaliai sumažinti bausmės dydį – Jūs turite nedelsiant imtis šių veiksmų:

1. Pasiimkite Selfie-Stick arba paprašykite telefoną palaikyti draugo ir įjungę filmavimo režimą:

a) Rišliai ir nuosekliai papasakokite susiklosčiusią situaciją, nurodykite, datą, laiką, įvykio aplinkybes – policija Jus sustabdė, jaučiatės gerai, surašytas protokolas, surašyta nepagrįstai, nes nesate apsvaigęs, elgiatės adekvačiai. (Užtrukite bent keletą minučių ir BŪTINAI išsaugokite vaizdo įrašą, geriausia jei padarytumėte juos kelis)

b) Tiesia linija paeikite bent keletą metrų, vieną pėdą dėdami po kitos pėdos, geriausia jei eitumėte paraleliai su jau aplinkoje esančia tiesia linija (plytelių linija, ant šaligatvio nubrėžta dviračių tako linija, nubrėžta eismo linija gatvėje (autobusų) ir pan.)

c) Filmuodami save, paaiškinkite ką darysite toliau ir atsimerkęs paeiliui kiekvienos rankos pirštu (rodomuoju) palieskite savo nosies galiuką, tą patį padarykite užsimerkęs. (Visa tai turite atlikti filmuodamasis)

2. Jei turite galimybę nueikite prie kelių nepažįstamųjų ar savo draugų, paklauskite ar jie gali užuosti nuo Jūsų sklindantį alkoholio kvapą bei ar galėtų susidaryti įspūdį, kad Jūs esate apsvaigęs. Visa tai atlikite filmuodamas visus savo veiksmus ir apklaustųjų pasisakymus (Tam darykite atskirą vaizdo įrašą).

Atminkite – visi šie Jūsų atlikti veiksmai teisme bus labai svarbūs įrodymai ir leis
1) arba visiškai Jus atleisti nuo atsakomybės
2) arba maksimaliai sušvelninti skirtiną bausmę,
netgi paskiriant švelnesnę nei sankcijoje nustatytą bausmės minimumą.

 

Naudoti teisės aktai:

1) Pirmasis nutarimas – 2006-05-12 LR Vyriausybės nutarimas Nr. 452 Dėl Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo. (Tekste – Nutarimas Nr. 1).

2) Antrasis nutarimas – 2006-06-20 LR sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-505 Dėl Medicininės apžiūros neblaivumui (girtumui) ar apsvaigimui nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatyti atlikimo ir Bendros asmens būklės įvertinimo metodikų patvirtinimo. (Tekste – Nutarimas Nr. 2)

Tai buvo www.LaimėtaByla.lt įrašas.
Jei šis įrašas Jums buvo naudingas, pravartus ar suteikė kitokios realios ar potencialios naudos,
kviečiame mus rekomenduoti bei naudotis mūsų paslaugomis.

 

Susiekti galite telefonu +370 658 03 990 ar el. paštu [email protected]